TAŞERONA KADRO SON DAKİKA GELİŞMESİ 2024 (19 Şubat) | 90 bin taşerona kadro şartları belli oldu mu? Taşerona kadro çıktı mı, ne zaman çıkacak?

2024 Taşerona kadro son dakika gelişmeleri 19 Şubat 2024 Pazartesi günü pek çok işçi tarafından yakından takip ediliyor. Çalışma hayatına yönelik düzenlemeleri içeren kanun teklifinin Taşerona kadro Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla gündeme geldi. Torba Yasa’da yer alması beklenen taşerona kadro çalışması için gözler seçimlerden önce Meclis’te yapılacak çalışmalara çevrildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan geçtiğimiz günlerde 3600 ek gösterge ile ilgili önemli açıklama yaparak en kısa sürede hayata geçeceğini söylemişti. Taşeron işçiye kadronun yasalaşmasıyla, 90 bin işçinin mali ve sosyal haklarında iyileştirmeye gidilmesi bekleniyor. Peki, taşerona kadro ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor? Taşerona kadro şartları neler? İşte, o konular hakkında ayrıntılı bilgiler.

TAŞERONA KADRO TORBA YASADA VAR MI?

TBMM Genel Kurulu’nda bütçe görüşmelerinden önce torba yasanın 43 maddelik kanun teklifi kabul edilmişti. İlk etapta taşeron işçiye kadro verilmesine ilişkin bir kanun teklifi bulunmuyordu.

TBMM’de bütçe çalışmalarının 25 Aralık’ta sona ermesinin ardından Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin görüşmeleri başlayacak. İkinci 43 maddelik bölümde taşeron işçiye kadro verilmesine ilişkin maddenin yer alması bekleniyor.

İkinci etapta görüşülecek maddeler TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildikten sonra Resmi Gazete’de yayınlanacak ve yürürlüğe girecek.

BAKAN IŞIKHAN’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA!

 

Taşerona kadro ile birlikte merak edilen bir diğer konu olan 3600 ek göstergeyle ilgili Bakan Işıkhan’dan beklenen açıklama geldi. Bakan ışıkhan “ 15 Ocak 2023 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren 3600 ek gösterge düzenlemesi ile çalışan ve emekli 5,3 milyon kamu personeli ve bunların hak sahiplerinin ek göstergelerinin yeniden belirlenmesini sağladıklarını hatırlatan Işıkhan, “Bununla beraber, birinci dereceye yükselen devlet memurlarımız için 3600 ek gösterge düzenlemesini de hükümet olarak en kısa sürede hayata geçireceğiz.” diye konuştu.

Bakan Işıkhan, bu yılın başında kamuda sözleşmeli olarak görev yapan 460 bin personeli de kadroya geçirdiklerini kaydetti.

 

ESKİ BAKAN BİLGİN DUYURMUŞTU!

 

Seçimlerden önce 2023 nisan ayında Eski Bakan Bilgin taşerona kadro düzenlemesi hakkında değerlendirmelerde bulunmuştu. Bilgin yaptığı açıklamada şunları söylemişti;

Mazeret ve tayin gibi sorunlar çözülebilir, onların imkanları var. TAŞERON işçiliği konusunda çalıştık. Her bir konuyu bir dosya çalışmasıyla çalıştık. Bütün dosyaları kapata kapata gittik. Dosyalarımızdan biri de taşeron işçiliğiydi. Deprem oldu, çalışmalara ara verdik. En son oturuma geçici işçileri yetiştirdik. Taşeron işçilere söz verdim. Önümüzde duruyor, bunu Meclis’i açar açmaz gerçekleştireceğiz. Seçime endeksleyerek konuşmuyorum. Seçimi zaten biz kazanacağız. Ben olurum veya bir başka arkadaşım olur.

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top