Şaban ayının 13, 14, 15. günü ne zaman? Şaban ayında oruç tutulur mu, ne zaman kaç gün tutulur? İşte Diyanet dini günler takvimi 2024!

Şaban ayının 15. gecesi idrak edilecek olan Berat Kandili için geri sayım devam ediyor. Şaban ayının önemli bir hususiyeti de, “Beraat gecesi”nin bu ayın on beşinci gecesine tesadüf etmesidir. Halk arasında üç aylar diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylar olarak dini kaynaklarda yer alıyor. Nitekim Hz. Peygamber, Recep ayı girdiğinde “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diye dua etmiştir. Şaban ayı içerisinde Berat Kandili 24 Şubat tarihinde idrak edilecek. Peki, Şaban ayının 13, 14, 15. günü ne zaman? İşte, o konularla ilgili bilgiler.

ŞABAN AYININ 13,14,15. GÜNÜ NE ZAMAN?

Şaban ayının 13, 14, 15. günü 2024 yılında 23-24-25 Şubat’a denk geliyor. Bu üç gün içerisinde 24 Şubat’ta Berat Kandili idrak edilecek.

ŞABAN AYINDA KAÇ GÜN ORUÇ TUTULUR?

Şaban ayında tutulması gereken oruçlarla ilgili bazı tavsiyeler bulunur. Şaban ayının 1. Günü, 13. Günü (Eyyam-ı Biyz Orucu), 14. Günü (Eyyam-ı Biyz Orucu), 15. Günü (Eyyam-ı Biyz Orucu) ve 30. Gününde oruç tutulması tavsiye edilmiştir. Ayrıca Şaban ayının 1. Gecesi, 15. Gecesi ve 27. Gecesinin ibadetle geçirilmesi tavsiye edilmiştir.

ŞABAN ORUCUNA NASIL NİYET EDİLİR?

Şaban ayı içerisinde oruç tutmak isteyen kişiler “Niyet ettim Allah rızası için yarınki nafile orucumu tutmaya” şeklinde niyet edebilir. Diyanet bilgisine göre, Recep, Şaban ve Ramazan aylarında kişi, sağlığı müsait olup güç yetirdiği takdirde nafile oruç tutabilir. 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top