İLK CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK 2024 | Cemre havaya düştü mü, cemre nedir, hangi gün düşer? Baharın habercisi olarak biliniyor… İşte cemrenin havaya, suya ve toprağa düşme tarihleri!

Cemre düşme tarihi 2024, vatandaşların odaklandığı konulardan oldu. Halk arasında birer hafta arayla düştüğü kabul edilen cemre ilk olarak havaya düşecek. Orta Asya’dan Arap coğrafyasına, Çin’den Yunanistan’a pek çok kültürde, yılın neredeyse aynı günleri, cemrelerin düşerek ya da yükselerek havayı, toprağı ve suyu ısıttığı tarihler olarak kabul ediliyor. Cemre düşmesinden sonra havalar ısınarak ilkbahar kendisini göstermeye başlıyor. Şubat ayının son günleri ile beraber ilk cemre ne zaman düşecek? sorusu gündeme geldi. Peki, ilk cemre düştü mü, bugün mü düşecek? İşte, 2024 cemre düşme tarihleri ve ayrıntılı bilgiler.

CEMRE DÜŞME TARİHLERİ 2024

Halk takvimi ve inanışına göre, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemreler düşmeye başlıyor.

CEMRELER HAVAYA, SUYA VE TOPRAĞA NE ZAMAN DÜŞÜYOR?

Cemrenin birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılıyor. Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer.

CEMRE NEDİR?

“Ateş”, “kor” anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. “cemre düşmesi”, bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor.

“Cemre düşmesi” hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top