Hisse senedi nemalandırma nedir, nasıl yapılır?

Nemalandırma yatırılan paranın yanı sıra aynı zamanda hisse senedi üzerinden belli bir faiz oranı almak konusunda öne çıkar. Özellikle sabit olarak verilmiş olan yüksek faiz oranı ile beraber, yıllık bazında iyi bir kazanç getirisi olarak ön plana çıkar. Tabii bu durumda daha çok vadeli hesap üzerinden ele alınması ile beraber gerçekleşir. Çünkü bu doğrultuda vadeli hesap eşliğinde yatırılan miktar ne kadar artarsa, faiz oranı da bir o kadar artış gösterir. Zaten bu yönü nemalandırmanın klasik faiz işleminden ayırmaktadır. Günümüzde hem bireysel hem de uluslararası çapta ülkeler açısından ele alınan ve kullanılan bir yöntem olarak ön plana çıkar. Genel çerçevede hem hisse senedi hem de para üzerinden yatırılan miktar ile alınan faize yarar.

Nemalandırma üzerinden ele alınan hesaplama hisse senedi ile beraber yatırılan para kapsamında ön plana çıkar. Bu doğrultuda belli bir faiz uygulanır. Bu faiz sabittir ve yapılan işlemin yerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Aynı zamanda nemalandırma vadeli ya da vadesiz unsura göre değişkenlik yaratır. Örneğin belli ay ve yıl çerçevesinde vadeli hesap üzerinden, yatırılan miktara bağlı şekilde faiz oranı artış ya da azalış gösterir. Ancak vadesiz hesap ile beraber, yatırılan miktar ya da istediğinde ne kadar çok olursa olsun, faiz aynı şekilde sabit kalır. Tabii bununla beraber banka ile devlet ve benzeri kurumlar üzerinden ele alınan sözleşme ve yapıya bağlı olarak da hesaplama farklılık yaratabilir. Bu durum kurulum yapısına ve unsura bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Nema hesabı aynı zamanda nemalandırma olarak ön plana çıkar. Yani belirli bir hisse senedi ya da yatırılan para üzerinden alınmış olan faizdir. Türkçe kelime üzerinden büyüme, artışı da faiz gibi sözcükler üzerinden ele alınır. Bu doğrultuda örneğin Türkiye üzerinden farklı hisse senetleri ile beraber TL cinsinde faiz oranı öne çıkar. Böylece yatırılan paranın vadeli ya da vadesiz olmasına göre değişik faiz işlemi yapılır. Günümüzde birçok kişi ya da kurum ile birlikte devletler düzeyinde nemalandırma sistemi aktif bir şekilde kullanılır. Önemli bir yere sahip olduğunu ifade etmek mümkün.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top