CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Lütfü Savaş kimdir, kaç yaşında ve nereli? Lütfü Savaş hayatı, biyografisi ve siyasi kariyeri!

CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı belli oldu. CHP’den, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Lütfü Savaş’ın hayatı ve siyasi geçmişi merak ediliyor. CHP “Partimizin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı üzerine yapılan son değerlendirmeler sonucunda; Lütfü Savaş’ın adaylığının devamına karar verilmiştir.” açıklamasında bulundu. Peki, CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Lütfü Savaş kimdir? İşte hayatı hakkında merak edilenler!

CHP HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI LÜTFÜ SAVAŞ KİMDİR, KAÇ YAŞINDA VE NERELİ?

Lütfü Savaş 1965 yılında Hatay’ın Yayladağı ilçesi Dağdüzü Köyü’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Antakya’da tamamladı. 1990 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1990-96 yılları arasında Kayseri’nin Develi ve Balıkesir’in Burhaniye ilçelerinde Adalet Bakanlığı’na bağlı kurumlarda pratisyen hekimlik yaptı.

2000 yılında İstanbul Okmeydanı SSK Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nde tıpta uzmanlık eğitimini tamamladı. Aynı yıl Öğretim Üyesi olarak Başkent Üniversitesi Adana Eğitim Araştırma Hastanesi’nde göreve başladı. Hastanenin laboratuar ve kliniklerinin kuruluşunda görev aldı. 2002 yılında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kurucu Başhekim Yardımcısı ve Rektör Danışmanı olarak idari görevlerde bulundu. 2007 yılında Doçent oldu.

2009 yerel seçiminde Adalet ve Kalkınma Partisi daveti üzerine Antakya (Hatay Merkez) İl Belediye Başkanlığı’na aday oldu. %50,9 oy ile seçildi. İlk başkanlığı döneminde alt ve üst yapı ile ilgili hizmetlerin yanı sıra eğitim, sanat, spor, turizm, ticaret, sosyal ve kültürel alanlarda çok sayıda hizmete imza attı. 2014 yerel seçiminde Hatay’ın ilk ve kurucu Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday oldu. Seçimi %41,1 oy ile kazandı. İlk Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde alt ve üst yapıda büyük hamleler gerçekleştirerek, 2017 yılında altyapıya en çok yatırım yapan belediye başkanı oldu.

2019 yerel seçiminde yeniden Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday olarak, %55,16 ile ikinci kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. Hatay’da üç dönem üst üste Belediye Başkanı seçilen Savaş, belediye hizmetlerinin yanı sıra, farklı alanlarda çok sayıda ulusal ve uluslararası projeyi hayata geçirmiş, çok sayıda başarı sağlamış ve ödül almıştır.

Evli ve iki çocuk babası olan Lütfü Savaş’ın eşi Prof. Dr. Nazan Savaş, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top